'CIA krijoi ISIS' thotë Julian Assange, ndërsa WikiLeaks boton 500 mesazhet e SHBA



Themeluesi i 'WIKILEAKS', Julian Assange tha sot se 'CIA' ishte përgjegjëse që hapi rrugën për krijimin e organizatës 'ISIS' pasi ajo botoi më shumë se gjysmë milion mesazhe diplomatike dikur konfidenciale të 'SHBA' që datojnë që nga viti 1979.

Në përvjetorin e gjashtë që nga nisja e publikimit të parë famëkeq nga WikiLeaks, kur botoi serinë e parë të dosjeve të ndjeshme amerikane, më 28 nëntor 2010, ajo ka zgjeruar Bibliotekën e saj Publike të Diplomacisë Amerikane (PLUSD) me 531.525 mesazhet e reja diplomatike nga 1979.

Në një deklaratë që përkon me lëshimin e mesazheve, të njohur si "Carter Cables III", Z. Assange shpjegoi se si ngjarjet që u shpalosën në 1979, kishin filluar një seri ngjarjesh që çuan në ngritjen e ISIS.

Ai tha: "Nëse ndonjë vit mund të thuhet se është viti zero i epokës sonë moderne, ai është viti 1979". "Assange tha se një vendim i CIA-s, së bashku me Arabinë Saudite, për të lëvruar miliarda dollarë për të armatosur luftëtarët e Muxhahedinëve në Afganistan për të kundërshtuar Bashkimin Sovjetik, kishte çuar në krijimin e grupit terrorist al-Kaeda".

Kjo, nga ana e tij, tha ai çoi në sulmet terroriste të 11 shtatorit, pushtimin e Afganistanit dhe Irakut nga SHBA dhe krijimin e ISIS.

Duke folur për mënyrën sesi i formuan ngjarjet aktuale globale të vitit 1979, Z. Assange tha: "Në Lindjen e Mesme, revolucioni iranian, kryengritja islamike saudite dhe Marrëveshjet e kampit Egjipt-Izrael, Camp David çuan jo vetëm në fuqinë dinamike aktuale rajonale, por ndryshuan me vendosmëri marrëdhëniet midis naftës, Islamit militant dhe botës". "Kryengritja në Mekë e zhvendosi përgjithmonë Arabinë Saudite drejt Vehabizmit, duke çuar në përhapjen transnacionale të fondamentalizmit islamik dhe destabilizimin amerikano-saudit të Afganistanit".

Ai tha se në këtë pikë Osama bin Ladeni la Arabinë Saudite, vendin e tij të lindjes për në Pakistan për të mbështetur Muxhahidët afganë.

Ai shtoi: "Pushtimi i Afganistanit nga BRSS do të shihte Arabinë Saudite dhe CIA të shtyjë miliarda dollarë për luftëtarët Muxhahedinë si pjesë e Operacionit Ciklon, duke nxitur ngritjen e al-Kaidës dhe rrëzimin përfundimtar të Bashkimit Sovjetik".

Ngjarje të tjera të këtij viti të përfshira në mesazhet e botuara janë dokumentet e Ushtrisë Republikane Irlandeze (IRA), të cilët në 1979 vranë Lord Mountbatten, kushëririn e Mbretëreshës Elizabeth të Britanisë dhe krizën e pengjeve iraniane, e cila pa 66 amerikanë të marrë peng pasi 3.000 studentë iranianë sulmuan ambasadën amerikane në Teheran.

Assange shtoi: "Në 1979 dukej sikur gjaku nuk do të ndalet kurrë". "Dhjetëra vende panë atentate, grushte shteti, rebelime, bomba, rrëmbime politike dhe luftëra për çlirim".

Kabllo Carter III sjell koleksionin e përgjithshëm diplomatik të mesazheve diplomatike amerikane të publikuar nga WikiLeaks në 3.3 milion dokumente.



Autor: Jon AUSTIN

Në rregull Kjo webfaqe përdor cookies. Duke përdorur këtë webfaqe, do të pranoni edhe vendosjen e cookies. Më shumë Info ...