Këto ditë, Ikballe Huduti nga Prizreni bëri namin me deklaratat e saj për 'martesën e përkohshme', në emisionin 'Kojshia Show', datë 9 tetor 2022. Nuk kam dashur të shkruaj fare për këtë rast, sepse zonja në fjalë nuk është kurrfarë faktori në...
Dhe në shenjë mëshire, shtrije pranë tyre krahun përulës e respektues dhe thuaj: "Zoti im! mëshiroi ata të dy, sikurse më edukuan mua kur isha i vogël”, (El-Isra, 24). Publikimi i pamjeve të dhunimit të një të moshuare në një institucion kujdesi për...
(Rrerth një shkrimi me titull "Legalizimi shtetëror i ekstremizmit fetar", botuar në disa media e portale kombëtare). Këto ditë lexova një shkrim shumë të fuqishëm të blogerit Ilir Topi, i cili po trajtonte një dukuri mjaft shqetësuese dhe shumë të...
"Feminizmi është një lëvizje politike për t'i dhënë fund seksizmit" - thote Sead Zimeri dhe Zana Avdiu, (ne artikullin e fundit tek Expressi). Mirepo, nje person seksist (by definition) eshte dikush qe diskriminon ne baze te gjinise dhe zakonisht...
Populli ynë gjatë shekullit të kaluar ka përjetuar të gjitha llojet e dhunës, padrejtësisë dhe tradhtisë së të tjerëve. Në kohën kur rinia ballafaqohet me sfida të shumta, në vend që të orientojmë gjithë idetë dhe energjitë nga nevojat e popullit, ne...
Prifti nga Malisheva ben mire me u marr me shpuren dhe delet e tij te Perendise. Para disa vitesh Dom Shan Zefi, Vikar i Kishes Katolike ne Prizren i mohoi komentet shoviniste anti-myslimane, i mohoi komentet anti-shqiptare ne favor te...
Xhematit në ditën e premtë në xhaminë e fshatit Lupç i Poshtëm i komunës së Podujevës, nuk mundi t'i prijë imami i saj Zeqir Berisha. Hoxha 60-vjeçar i këtij fshati mbrëmë pas orës 22:00 (21.07.2022) u rrahë gati për vdekje nga tre persona të cilët me...
Nën emërtimin e suportit të Davetit, Ambasada e Arabisë Saudite ka vite që shpërndan pagesa mujore për hoxhallarë shqiptarë që fillojnë nga 1000 euro e lart në muaj. Këto pagesa bëhen gjoja në ndihmë të Davetit. Mirpo kusht për ti përfituar është...
Mekka dhe Medina janë vendet më sakrale të myslimanëve, por Arabia Saudite, pas themelimit të saj në vitin 1932, 'Nuk konsiderohet djepi civilizimit Islam'! Islami ka lindur në Meke dhe eshte përmbyllur si shpallje hyjnore në Medine.
Para se ta shqyrtojme kete ceshtje le te bejme me dije se tridhjete vitet e pluralizmit, Irani e ka patur pothuajse te pamundur ndikimin e tij drejt perdrejt ne trojet shqiptare. Ne keto troje dihet qe ndikimi amerikan europerendimor, e ka penguar...
'Martesat' e gjinisë së njëjtë, zyrtari i Vetëvendosjes bënë thirrje të mos votohet ligji: "Keni përgjegjësi para Zotit"! Asamblisti i Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin Komunal të Prishtinës, Besart Krasniqi, u ka bërë thirrje deputetëve që mos ta votojnë...

Në rregull Kjo webfaqe përdor cookies. Duke përdorur këtë webfaqe, do të pranoni edhe vendosjen e cookies. Më shumë Info ...